Menu

Zalążek talentu...

Sztuka nie jest sztuką. Sztuką jest szukanie, zalążka talentu. Jego odkrywanie... Autorką wszelkich wierszy oraz sentencji zgromadzonych na tej stronie jest Natalia Katarzyna Mazurkiewicz. Prawa autorskie zastrzeżone.

"Senne mary" 10.'16

natalia.k.m

Dręczą mnie sny niespokojne, schorowane abstrakcyjnością wyobrażeń.

Senne mary worek wiatrów wzięły w objęcia swych szponów.

Wypędzona zostałam na dalekie wody sennych marzeń.

Jak dziecko kulę się w krwawym kręgu demonów.

Pękają mi bębenki od wrzasków Asmodeusza.

Jak ślepiec badam światu nieznane czeluście.

Ratunku wciąż szuka udręczona dusza,

czekając aż Cerber uśnie..

Chciałabym napisać kilka słów o tym wierszu, nie będzie to szkolna interpretacja, ponieważ podchodzę do własnego wiersza i własnych przemyśleń. Poza tym, moim zdaniem jakiekolwiek interpretacje cudzych wierszy to tylko próby wejrzenia w duszę artysty, który przelał część siebie na papier. Nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, czy właściwie zrozumieliśmy dany wiersz, dane przemyślenie autora... niejednokrotnie wyciągamy mylne wnioski, zatem...Zatem Moi Drodzy pozwolę sobie na napisanie kilku słów wyjaśnień do powyższego wiersza, który jak wszystkie pozostałe wyszedł sam z siebie, bo przecież prawdziwa twórczość nie powstaje pod batem, a w sposób naturalny i spontaniczny...

Powyższy wiersz opowiada o moich snach, o tym co dręczy mnie nocą. Nie będę się tutaj zagłębiała w to jakie są to sny, ale mnogość przenośni i nawiązań do mitologii, czy okultystyki, aż się prosi o podpowiedź.

Worek wiatrów Moi Drodzy Czytelnicy to nawiązanie do tułaczki Odysa i jego pobytu na wyspie boga wiatrów, gdzie otrzymał ów worek z przykazaniem, by nie otwierać go do momentu, aż bezpiecznie dopłynie do ojczyzny. Jak widać w moim wierszu to senne mary niczym współtowarzysze Odysa biorą go w posiadanie, czym doprowadzają do zesłania mnie na dalekie wody, tak jak to właśnie było z nieszczęsnym Odysem.

Krwawy krąg to nawiązanie do powieści francuskiego fotoreportera. Ciekawa lektura...

Asmodeusz z kolei to demon o którym możecie znaleźć mnóstwo informacji w internecie, ja trzymałam się tutaj nauk zarówno katolickich, gdzie Asmodeusz niósł śmierć i gniew, jak i demonologii, w której Asmodeuszowi największa moc przypisywana jest w listopadzie. Zatem to nie tylko lęk przed złymi siłami i tym co negatywnego przeżywam podczas snów, ale także lęk związany z nadchodzącym jutrem.

Ponadto zgłębianie nieznanych światu czeluści to nie tylko nawiązanie do sposobu w jaki świat odbiera osoba, której nie jest dane poznawanie otaczającej go rzeczywistości oczyma, to wręcz nacisk położony na wyostrzenie wszelkich poza wzrokiem zmysłów  jakie ma miejsce podczas moich sennych wędrówek.

Cerber zaś jest chyba wszystkim znany i kontekst wypowiedzi o udręczonej duszy szukającej ratunku ,i czekającej na moment, kiedy to strażnik Hadesu uśnie jak dla mnie nie wymaga szerszych ,i dokładniejszych wyjaśnień. Zresztą Kochani jeśli tylko zechcecie poskładacie wszelkie moje podpowiedzi w całość, a Ci, którzy czytali moje pozostałe wiersze z pewnością powędrują właściwie podczas prób głębszego zrozumienia tego wiersza.

Dzięki za uwagę, pozdrawiam Wszystkich :) Natalia…

 

 

© Zalążek talentu...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci